96-500 Sochaczew ul. 15 Sierpnia 4 woj. mazowieckie tel. +48 (46) 862-23-35            bip logo

„Dziewczyny Wyklęte” – o przywracaniu należnej pamięci cichym bohaterkom

Dzień Żołnierzy Wyklętych stał się okazją do dyskusji na temat dramatycznych losów Polaków zmagających się z władzą komunistyczną w powojennej Polsce. Skazani na zapomnienie, wyrzuceni ze zbiorowej świadomości Żołnierze Wyklęci doczekali się należnej im pamięci.

 „Dziewczyny Wyklęte” to tytuł przedstawienia, które uczniowie ZSO w Sochaczewie obejrzeli 01.03.2018 roku. To właśnie im – pięknym, odważnym Polkom, które oddały ojczyźnie swoje najpiękniejsze lata – młodość, życie – my, społeczność „Chopina”, oddaliśmy głos. To one, działając w organizacjach podziemnych w czasie okupacji niemieckiej, kontynuowały walkę także wtedy, gdy okazało się, że po wyzwoleniu  nie mogą liczyć na prawdziwą wolność kraju, ponieważ ta jest ponownie zagrożona przez Związek Radziecki. Niektóre z Dziewczyn walczyły z bronią w ręku, inne przenosiły meldunki, jeszcze inne były sanitariuszkami. Ale wszystkie zostały potraktowane jak wrogowie ustroju komunistycznego. Były więzione, przesłuchiwane, bite, katowane, rozstrzeliwane, chowane w bezimiennych, zbiorowych mogiłach. Skazane na zapomnienie, dziś domagają się należnej im pamięci.

Zofia Pelczarska – „Ciotka”, Janina Wasiłojć – „Jachna”, Lilia Lwow-Eberle – „Lala”, Danuta Siedzikówna – „Inka” opowiedziały swoje historie: piekło aresztowania i  przesłuchań, udrękę samotności, lęku, zimna i bólu, dramat rozstania z rodziną, bliskimi,  walkę o godność i  śmierć.

Niezwykle przejmujące kreacje Dziewczyn Wyklętych stworzyły: Daria Dudek, Klaudia Cieślak, Zuzanna Paduch i Barbara Mońka. Towarzyszyli im na scenie: Natalia Kapusta, Mateusz Witkowski, Jakub Niemyjski, Paweł Zatorski, Marcel Walczak, Jan Traczyk, Filip Chojnacki. Konferansjerami byli Daria Jaskółka i Adam Panasiuk. Usłyszeliśmy piosenkę w wykonaniu Julii Woźnickiej przy akompaniamencie Oli Adamczyk. W przygotowaniu spektaklu uczestniczyło jednak więcej osób i im także należą się słowa uznania. I tak reżyserem dźwięku był Jakub Górczyński. Dekoracje zaprojektowały i wykonały: Dagmara Walkowska, Klaudia Pętlak, Agnieszka Wujcik, Marta Łażewska i Katarzyna Matusiak. Scenariusz powstał staraniem Klaudii Cieślak, Darii Dudek, Bogusławy Górnickiej. Wreszcie wszystko fotografowała Dominika Zielińska. Pomysł i reżyseria to  wspaniała twórcza praca w gronie bardzo zdolnych młodych ludzi, moich uczniów, z których jestem bardzo dumna. 

Przedstawienie „Dziewczyny Wyklęte” będzie wystawione dla społeczności Sochaczewa w Kramnicach Miejskich  w dniu 12.03.2018 r.  o godzinie 11.00. Zapraszamy.

Bogusława Górnicka

 

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO W SOCHACZEWIE
sekretariat@losochaczew.pl     dyrekcja@losochaczew.pl

Wsparcie informatyczne nicraM.net