96-500 Sochaczew ul. 15 Sierpnia 4 woj. mazowieckie tel. +48 (46) 862-23-35            bip logo

Współpraca z Francją w latach 2004/2005

Pani mgr Elżbieta Hudyka - nauczycielka języka francuskiego - autorka programu, który rozpoczęła przed 15 laty- jest główną organizatorką i odpowiedzialną za współpracę i wymianę z Francją w naszym regionie od przeszło 12 lat. Wymiana odbywa się na płaszczyznach językowo - kulturalnej i naukowej.

Letnie obozy językowe organizowane są na przełomie czerwca i lipca, dla uczniów wyrażających chęć pogłębiania wiedzy z języka francuskiego. Zarówno dla gimnazjalistów jak i licealistów z różnych szkół, lecz głównie dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. F. Chopina i Gimnazjum Powiatowego im. Fr. Chopina w Sochaczewie. Obóz taki trwa około trzech tygodni, w tym czasie uczniowie pogłębiają wiedzę biorąc udział w różnych zajęciach - od zabawy w teatr, poprzez spotkania kulturalne do zajęć sportowych. Czas całkowicie jest zagospodarowany , młodzież uczestniczy w tych zajęciach od godziny 9.00 rano do 23.00. tj. do ciszy nocnej. Oprócz nauki, młodzież bierze udział w wycieczkach krajoznawczych oraz odpoczynku nad jeziorem lub Oceanem Atlantyckim. Bierze udział w spotkaniach z Francuzami i różnych zabawach, które są bardzo liczne w tym okresie we Francji.

Na zakończenie obozu młodzież zdaje egzamin ustny i pisemny, a po pomyślnym jego zakończeniu otrzymuje dyplom ukończenia stażu z podpisem dyrektora głównego Liceum w La Brède i organizatora tj. pani Elżbiety Hudyka, która nadzoruje pracę i naukę. Obóz kończy się wieczorkiem zorganizowanym dla dyrektorów Liceum i znajomych Francuzów, celem zaprezentowania wiedzy, umiejętności nabytych w czasie pobytu, łącznie z kuchnią francuską. Wieczorek rozpoczyna się podziękowaniami oraz rozdaniem dyplomów uczniom, którzy najlepiej zdali egzaminy. Dyrektor osobiście wręcza te dyplomy uczniom, co nadaje uroczystości powagi i podkreśla atmosferę i autentyczność działań. Dla osób, które rzeczywiście udają się na ten obóz, by poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności, pobyt stwarza wiele możliwości rozwoju, młodzież zdobywa dużą wiedzę, która pomaga im w dalszej nauce języka. Zajęcia prowadzone są przez rodowitych Francuzów lub studentów filologii romańskiej. Obóz był zorganizowany już trzykrotnie, a wyjechało już ponad 150 osób- w szczególności uczniowie szkół sochaczewskich.

Na stypendium co roku wyjeżdża trzech uczniów, wyróżniających się w nauce języka francuskiego. Wyjeżdżają na okres 3-4 miesięcy do Liceum w La Brède, gdzie uczestniczą w zajęciach szkolnych jako zwyczajni uczniowie tego liceum. Pobyt zapewniają im zaprzyjaźnione rodziny, u których przebywają przez ten okres czasu. Wyjazdy te są wynikiem długotrwałych starań o przyznanie takich stypendiów i kontaktów osobistych pani profesor Elżbiety Hudyka. Wyjazdy mają miejsce trzy razy w roku: we wrześniu, styczniu i kwietniu. Do tej pory- a tę możliwość mają uczniowie już od 9 lat- wyjechało 27( dwudziestu siedmiu) uczniów. Większość z nich związała swoje życie z językiem francuskim, studiując czy podejmując pracę opartą na tymże języku.

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO W SOCHACZEWIE
sekretariat@losochaczew.pl     dyrekcja@losochaczew.pl

Wsparcie informatyczne nicraM.net