96-500 Sochaczew ul. 15 Sierpnia 4 woj. mazowieckie tel. +48 (46) 862-23-35            bip logo

Współpraca z Niemcami

POLSKO-NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY

Od 1990 roku Liceum Ogólnokształcące im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie prowadzi wymianę młodzieży z partnerską szkołą niemiecką Werner-Heisenberg-Gymnasium w Garching koło Monachium. Adres strony: www.whg-garching.de.
Wymiana odbywa się pod patronatem i przy finansowym wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży z siedzibą w Warszawie i Deutsch-Polnisches Jugendwerk z siedzibą w Poczdamie. Celem polsko-niemieckiej wymiany młodzieży jest poznanie rówieśników, zwalczanie negatywnych stereotypów oraz wzajemnych uprzedzeń. Ważnym celem jest też trening językowy. Koordynatorami są ze strony polskiej Adam Radożycki,nauczyciel języka niemieckiego w Liceum Ogólnokształcącym im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie, a ze strony niemieckiej Michael Müller, nauczyciel historii i języka angielskiego w Werner-Heisenberg-Gymnasium w Garching. Co roku bierze udział w tym przedsięwzięciu około 20 uczniów z każdej ze szkół. Wizyta w zaprzyjaźnionych szkołach trwa minimum tydzień. Uczniowie oraz opiekunowie są zakwaterowani u rodzin i realizują wspólnie z ich kolegami/koleżankami program. W programie jest udział w zajęciach lekcyjnych oraz zwiedzanie najbliższej okolicy.

Współpraca w latach 2004/2005

W roku szkolnym 2004/2005 po raz kolejny gościła w naszej szkole 24-osobowa grupa niemieckich uczniów. Byli oni gośćmi uczniów naszej szkoły. Wizyta niemieckich partnerów odbywała się w dniach od 29 kwietnia do 5 maja 2005 r. Niemieccy uczniowie wspólnie z polskimi kolegami zwiedzali Sochaczew, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Bitwy nad Bzurą, Warszawę, Toruń, Oświęcim oraz Kraków. Uczestniczyli też w wybranych zajęciach w szkole. Po tygodniu spędzonym w Sochaczewie niemieccy koledzy, pełni pozytywnych wrażeń i zachwyceni byli polską gościnnością, powrócili do Garching. W dniach od 26 czerwca do 3 lipca 2005 grupa uczniów liceum pod opieką nauczycielek języka niemieckiego pań Danuty Masłowskiej i Doroty Milczarek przebywała z rewizytą w Niemczech. Młodzież zwiedziła Garching, Monachium, Neuschwanstein. Nasi uczniowie brali również udział w zajęciach w tamtejszym gimnazjum. Miłe wspomnienia i wrażenia pozostaną w pamięci młodych sochaczewian. Następna wizyta jest planowana na wiosnę 2006 r.

Polsko–niemiecka wymiana młodzieży 2006/2007

Kolejny raz gościli w naszej szkole uczniowie W-H-Gimnazjum w Garching k. Monachium, uczestnicy polsko-niemieckiej wymiany młodzieży. 18 uczniów oraz 2 opiekunów przyleciało do Polski 21 kwietnia. Program wymiany był ciekawy i dość napięty. Uczniowie niemieccy uczestniczyli w wybranych zajęciach w szkole oraz zwiedzali Sochaczew, Warszawę, Toruń. i Kraków. Goście poznali bliżej polskie zwyczaje, kulturę oraz polską kuchnię. Zachwyceni byli naszą gościnnością i otwartością. 28 kwietnia powrócili do swoich domów w Garching.

Polska grupa w ramach rewizyty udała się w okolice Monachium 24 czerwca. Również tam nie zabrakło atrakcji. Polacy brali także udział w zajęciach w szkole. Uczniowie wraz z opiekunami zostali zaproszeni na spotkanie z burmistrzem tego miasta. a następnie wspólnie z gospodarzami zwiedzali Monachium,Chimesee oraz Salzburg – miasto Mozarta. Pełni pozytywnej energii i niezapomnianych wrażeń powrócili do domu 1 lipca.
 
POLSKO-NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY 2009

Wymiana odbywa się pod patronatem i przy finansowym wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży z siedzibą w Warszawie i Deutsch-Polnisches Jugendwerk z siedzibą w Poczdamie. Celem polsko-niemieckiej wymiany młodzieży jest poznanie rówieśników, zwalczanie negatywnych stereotypów oraz wzajemnych uprzedzeń. Ważnym elementem jest też trening językowy.

Koordynatorami są ze strony polskiej Adam Radożycki, nauczyciel języka niemieckiego i wicedyrektor w Liceum Ogólnokształcącym im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie, a ze strony niemieckiej Michael Müller, nauczyciel historii i języka angielskiego w Werner-Heisenberg-Gymnasium w Garching. Pomocą służą też pozostali nauczyciele języka niemieckiego i angielskiego Liceum.

Co roku bierze udział w tym przedsięwzięciu około 20 uczniów z każdej ze szkół. W tym roku liczba chętnych przerosła nasze oczekiwania.
W sobotę 23 maja przyjechało do Sochaczewa 29 niemieckich uczniów i troje opiekunów: Michael Müller, Dagmar Carra i Franz Riedel. Wizyta w zaprzyjaźnionych szkołach trwała tydzień. Uczniowie oraz opiekunowie byli zakwaterowani u rodzin i wspólnie z ich kolegami/koleżankami realizowali program. W programie zaplanowano udział w zajęciach lekcyjnych, spotkanie ze Starostą Sochaczewskim, zwiedzanie Sochaczewa i najbliższej okolicy. Niemieccy goście zwiedzili Toruń, Warszawy, Łowicz i naturalnie Żelazową Wolę. Goście poznali bliżej polskie zwyczaje, kulturę oraz polską kuchnię. Zachwyceni byli naszą gościnnością i otwartością. 30 maja powrócili do Garching.

Polska grupa w ramach rewizyty pod opieką nauczycieli p. Andrzeja Krysiaka i Krystiana Ciszewskiego udała się w okolice Monachium 20 czerwca. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych, zwiedzali Monachium, Regenburg i Neuschwannstein. Rewizyta trwała do 28 czerwca 2009 r.

Ein Gast im Haus ist Gott im Haus (polnisches Sprichwort) – unser Schüleraustausch mit Polen

29 Schüler der 10. und 11. Klassen flogen vom 23. bis 30. Mai nach Polen. Unsere Partnerschule ist in Sochaczew, etwa 50 km von Warschau entfernt. Hier einige Kommentare zum diesjährigen Austausch:

In Polen gibt es unglaublich nette, freundliche und herzliche Leute, die einen sofort in ihre Familie aufnehmen und alles für einen tun würden.
Jasmin A

Polenaustausch – eine super Erfahrung. Nur leider war die Zeit viel zu kurz.
Franziska

 

Die Freundlichkeit und Herzlichkeit der Menschen hat mich sehr beeindruckt. Die waren alle super lieb.
Jasmin T.

Es gibt sehr gutes und sehr viel Essen.
Barbara

In Polen wird man sehr herzlich und gastfreundlich empfangen. Dadurch werden aus Austauschpartnern echte Freunde und es fällt mir sehr schwer wieder nach Deutschland zu fahren.
Anna B.

 

Wenn ich an Polen zurück denke, fallen mir drei Sachen ein: küssen, laufen, essen. Schon vom ersten Tag an hab ich all dies erleben dürfen.
Kathi

Polen – gastfreundliche, offene, lustige Einwohner – eine unvergessliche Woche.
Claudia

Die polnische Küche ist ein kulinarisches Highlight und fast so gut wie die bayerische.
Vivien

Jetzt wissen wir, warum die Polen so dünn sind, obwohl sie den ganzen Tag nur essen: Wir waren jeden Tag mindestens 5 km zu Fuß unterwegs.
Mareike


 

Współpraca w latach 2010/2011

Do jednej z tradycji szkoły im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie należy polsko-niemiecka wymiana młodzieży, która odbyła się już po raz kolejny. W tym roku pod opieką dwóch pań: Anny Radkowskiej oraz Magdaleny Szczepańskiej.

Dnia 28 maja do Sochaczewa przybyła 21 osobowa grupa młodzieży z Werner Heisenberg- Gymnasium w Garching koło Monachium pod opieką Franza Riedel’a i EvelynWauthier. Grupa niemieckich uczniów udała się po przyjeździe do Sochaczewa do domów polskich uczestników wymiany, by tam móc zakwaterować się na okres tygodnia. W tym czasie do zadań polskiej młodzieży należało m.in. zorganizowanie miłego pobytu w Polsce oraz uczestnictwo w zaplanowanych przez szkołę wycieczkach i zajęciach lekcyjnych. Niemieccy goście mieli okazję bliższego poznania kultury polskiej, mogli skosztować naszych regionalnych przysmaków i poznać tradycje naszego kraju.

Podczas wizyty naszych zachodnich sąsiadów zwiedziliśmy łódzką manufakturę, odbyliśmy spacer wzdłuż jednej z najsłynniejszych ulic w Polsce, ulicy Piotrkowskiej, poznaliśmy Toruń, a także podziwialiśmy Warszawę z najwyższego piętra Pałacu Kultury i Nauki.

W dniu odjazdu gości każdemu uczestnikowi szkolnej wymiany było trudno powrócić do tzw. Szarej rzeczywistości, obowiązków szkolnych. Wszyscy byli jednakże zachwyceni życzliwością za strony niemieckiej jak i polskiej. Tegoroczna współpraca z Niemcami pozostawiła nam nowe, miłe doświadczenia, pomogła w przełamaniu stereotypów i nauczyła posługiwania się językiem niemieckim i angielskim w codziennym życiu. Polscy uczniowie już teraz nie mogą doczekać się wyjazdu do Niemiec i odliczają dni do ponownego spotkania swoich zagranicznych kolegów i koleżanek.

Grupa uczniów z naszej szkoły wyjeżdża do Monachium 25czerwca, by tam móc bliżej zaznajomić się z kulturą niemiecką.
POLSKO – NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY W ZSO IM. FRYDERYKA CHOPINA

Od 1990 roku Liceum Ogólnokształcące im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie prowadzi wymianę młodzieży z partnerską szkołą niemiecką Werner-Heisenberg-Gymnasium w Garching koło Monachium. Wymiana odbywa się pod patronatem i przy finansowym wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży z siedzibą w Warszawie i Deutsch-Polnisches Jugendwerk z siedzibą w Poczdamie. Celem polsko-niemieckiej wymiany młodzieży jest poznanie rówieśników, zwalczanie negatywnych stereotypów oraz wzajemnych uprzedzeń. Ważnym elementem jest też trening językowy.

 

W bieżącym roku wymiana odbyła się już po raz dwunasty. W maju gościliśmy w Sochaczewie naszych niemieckich przyjaciół, a we wrześniu udaliśmy się na tydzień z rewizytą do Bawarii. Do Monachium dotarliśmy rano w niedzielę 18 września. Na dworcu oczekiwali na nas nasi gospodarze, którzy od razu pragnęli pokazać nam szczególną atrakcję Monachium - przyciągający turystów z całego świata Oktoberfest. Zmęczenie spowodowane prawie 20-godzinną podróżą zniknęło jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki i nasza 22-osobowa grupa (20 uczniów oraz panie Adrianna Marzec i Magdalena Szczepańska) rozpoczęła swój pobyt na wymianie. Tradycyjnie zamieszkaliśmy u niemieckich rodzin, co pozwoliło poznać zwyczaje i styl życia naszych zachodnich sąsiadów. Niedziela była tzw. „dniem u rodzin”. Dlatego prawie każdy spędził ją w inny sposób, korzystając z programu zaproponowanego przez gospodarzy. Od poniedziałku wszyscy uczestniczyli już w jednakowych zajęciach, zgodnie z harmonogramem wymiany. Przez 2 dni zwiedzaliśmy Monachium, gdzie odwiedziliśmy „Deutsches Museum”, Olympiapark i BMW – Welt, oraz obejrzeliśmy liczne zabytkowe budowle.

 

Pogoda też nam dopisała. Dlatego niezapomnianych przeżyć dostarczył wjazd windą (7metrów na sekundę)na Olympiaturm i widoki, które podziwialiśmy z wysokości 190 metrów. W środę zwiedziliśmy Regensburg, bardzo malownicze miasto nad Dunajem wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Historyczne centrum miasta zachowało się w bardzo dobrym stanie i tworzy największą średniowieczną starówkę na terenie Niemiec. W czwartek udaliśmy się do bajkowego zamku w Neuschwanstein, położonego nad przełomem rzeki Pöllat w Alpach Bawarsko-Tyrolskich, na pograniczu Niemiec i Austrii, a wzniesionego przez Ludwika II Bawarskiego. Zamek ten jest odwiedzany rocznie przez przeszło milion turystów. W piątek do godziny 13 uczestniczyliśmy w zajęciach szkolnych wspólnie z naszymi niemieckimi kolegami. Przekonaliśmy się, że lekcje wszędzie wyglądają podobnie, a nasza wiedza zdarzało się, że znacznie przekraczała zakres programu szkoły niemieckiej. Piątkowe popołudnie i sobotę każdy spędził ze „swoją rodziną”. Dlatego, gdy wieczorem spotkaliśmy się na dworcu, już przed odjazdem do Polski, wszyscy chcieliśmy podzielić się wrażeniami. Opowiadanie o naszych przeżyciach zajęło nam prawie całą drogę powrotną. Wymiana jest bardzo cennym doświadczeniem. Szkoda, że można wziąć w niej udział tylko raz podczas szkolnej edukacji w Chopinie.

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO W SOCHACZEWIE
sekretariat@losochaczew.pl     dyrekcja@losochaczew.pl

Wsparcie informatyczne nicraM.net